MINSK 2006

Retriever Speciality
08.07.2006
Judge: Beata Petkevich


Best In Show
GUTTA HERCUS


BOB Vey Talie Zhil & BOS Stenveyz Lemon Tea


1 - Vey Talie Zhil - , Best Dog & BOB
2 - Biggas Name Game
3- Loijarhart Boll of Fire

baby class
dogs
bitches
1. (Follies Imperial Eagle - ) BEST BABY 1. (Follies Imperial Eagle - )
Junior class


1. (Blondess Empire Dastiny - ), JCAC


1. A BREAKFAST AT TIFFANYS OF TINTAGEL WINDS (Utter Nonsense of Tintagel Winds - Sipping Champagne of Tintagel Winds), JCAC, ,


2. BEETHOVEN GORSKA FANTAZJA (Sretlow Never Smoke Again - Peppermint Od Hemalajskego Cedru)
2.- (Pop-Star of Tintagel Winds - )

3. ( )

 
Intermediate class

1. VEY TALIE ZHIL (Tapeatom Goodwill - Loijarhart Heigh-Ho Dear Heart), CAC, , Best Dog, Best Of Breed

1. (Blondess Empire Dastiny x Ch Blr ), CAC
2. ( ) 2. ( Porto Lab of Francos Walley x )
3. ( )  
4. (Blondess Empire Dastiny x )  
open class
1. NIKSON POWER BAGE DOG (Starz Merilend danfi Son - Viski Bely Ohotnik) CAC 1. (Blondess Empire Dastiny x -), CAC
  2. (Porto Lab of Francos Walley x )
   
   
working class
1. LOIJALHART BOLL OF FIRE (Follies Storm Petrel - Loijalhart Holiday) CAC  
2. MIDNIGHT ESCAPE (Mallorn's Valentine - Loijarhart Heigh-Ho Dear Heart)  
winners class

1. BIGGAS NAME GAME (Mailiksen Gentleman - Palabras November Party), CAC

1. STENVEYZ LEMON TEA (Tweedledum Against Allodds - Stenveyz Oo-La-La), CAC, , Best Bitch, BOS

champion class
1. ( - Dzhenuoz Spirits Barbara), CAC

1. (Blondess Empire Dastiny - E-Nola), CAC


Silvan Gorska Fantazja -
Cameswon Fond Smile - 2
Stenveyz Polar Storm - 3

dogs
bitches
Puppy class
  1. ( - ), Best Puppy
  2. (Pop-Star Of Tintagel Winds - )
Junior class
 


1. STENVEYZ OILCAKE (Tweedledum Against Allodds - Stenveyz Cheque For Million), JCAC,

  2.- (Pop-Star of Tintagel Winds - )
Intermediate class

1. SILVAN GORSKA FANTAZJA (Warringah Cobb - Wenus Gorska Fantazja), CAC, , Best Dog II

1. CAMESWON FIORENTINA (Palabras Keep On Movin - Stenveyz Forget Me Not) CAC
2. (Ave Concorde Freestyle x Pahaskas Grace)  
open class

1. CAMESWON FOND SMILE (Palabras Keep On Movin - Stenveyz Forget Me Not) CAC


1. STENVEYZ DIVER DREAM (Stenveyz Chance For Revolurion - Stenveyz Dessert Chocolate), CAC, , Best Bitch II
working class
  1. MAKE A WISH AT WAY TALIE (Mallorn's Valentine - Loijarhart Heigh-Ho Dear Heart), CAC
  2. BLONDESS EMPIRE PRESIOUS MOMENTS (Brencara Jojnnie Walker - Sitting Pretty of Tintagel Winds)
winners class

 


1. WELL BRED OF TINTAGEL WINDS (The Famous Big Dic of Tintagel Winds - Rainbow's End of Tintagel Winds), CAC

champion class
1. STENVEYZ POLAR STORM (Follies Rule of Thumb - Evellan's Halfmillion Kisses For Stenveyz), CAC 1. ODRY SHEILA BORG (Stenveyz Red October - Vupy Goldberg), CAC
2. (Chinzano Bianco - )

 


Nenuoramos Klondike Summer- 2-
Stenveyz Box Of Chocolate - 4-
Stenveyz Comes Easy - 3-
Honey Moon March - , Best Bitch III

dogs
bitches
Junior class
 


1. WIZARD'S CREEK PIA DESIDERIA (Strongline's Dalwhinie - Wizard's Creek Hufflepuff Brownie), JCAC,

Intermediate class

 

1. NENUORAMOS KLONDIKE SUMMER (Lab Treasure's Indeed - Stenveyz Full Flavuor) CAC

open class

 

working class
  1.HONEY MOON MARCH (Vudi Allen - Brait Star Rus Paula), CAC, , Best Bitch III
champion class

1. STENVEYZ CROSSWORD (Mallorn's Chocomania - Stenveyz Taste of Chocolate), CAC, , Best Dog III

1. STENVEYZ COMES EASY (Mallorn's Chocomania - Stenveyz Taste of Chocolate), CAC

dogs
bitches
Junior class

 


1. ( ), JCAC


1. NENUORAMOS SUNNY GIRL (Castian Butterfly Z Karczewskich Szuwarow x Cream Bonita Di Santolina), JCAC, Best Junior

2. (Robin Good of Glen Sheallag - - Stenveyz She Love Kanrit Dali)


2. ( Rossmix No Secrets - )


3. (Robin Good of Glen Sheallag x Stenveyz She Love Kanrit Dali), .


3. (Sansibiliti Sendhill x )

 

4. (Sansue Sporting Knight - Rossmix Private Emotion )

Intermediate class
 


1. TRES JOLIE OLIGARCHIA (Robin Hood Of Glen Sheallag x Ch Summertime Of The Hellacigus), CAC

 


2. STENVEYZ MELON PIE (Floprym IAm Swedish x Stenveyz Viva Forever)

 


3. - (Jeday Enaken Skywalker iz Morskoy Pesny - )

open class

1. - (Jeday Enaken Skywalker iz Morskoy Pesny ), CAC


1. GUTTA HERCUS (Guess Giacomo x JCh Erima Herkus), CAC & BOB & Best In Show


2. ZHOFREY DE PEYRAK (Happy Boy Golden of Francos Valley - Jane Solar Flame iz Morskoy Pesny)

 
winners class
 


1. (Karvin Trendsetter x Zunda Auksine Viltis), CAC

 


2. (Karvin Trendsetter Zunda Auksine Viltis)

champion class


1. (Jeday Enaken Skywalker iz Morskoy Pesny ), CAC, BOS

 

1. (Gand Piper of Francos Valley x Pamela Prima), CAC


2. SANSIBILITI SENDHILL (Karvin Trendsetter - Sansibiti Santa Fe)


2. (Karvin Trendsetter x Zunda Auksine Viltis)

 


3. NENUORAMOS YELLOW JAMAICA (Barbo Scandinavia Finland x Ch Blansa Hercus)

 


4. ONORE DALON GERA (Baltgardens Lyndon B Johnson - Onore Michele)

dogs
bitches
Junior class
 

1. STARWORKERS HEART AND SOUL (Almanza I Hate Mondays x Int Ch Moonstruck Jelly Baby), JCAC, Best Junior

  2. (Lijynis Little Devil x Gilliams Gold Black Russian)


, . .,


Karvin Trendsetter , . ,


STENVEYZ , . ,